Podstawowe informacje

Mölkky to gra, której prostota czyni ją atrakcyjną dla osób w każdym wieku. Sukces jest w niej wypadkową umiejętności celnego rzucania, odpowiedniej taktyki i szczęścia.

W swojej kolejce zawodnicy rzucają drewnianym zbijakiem tak, aby wywrócić nim, upatrzone wcześniej, ponumerowane kręgle. Celem jest uzbieranie dokładnie 50 punktów. W końcówce trzeba jednak uważać, gdyż przekroczenie tej liczby skutkuje cofnięciem do poziomu 25 punktów.

W Mölkky można grać niemal wszędzie. Wystarczy niewielki fragment otwartej przestrzeni – ogród, park, czy żwirowa nawierzchnia. Grać można indywidualnie lub w zespołach, wiek, płeć czy stopień sprawności fizycznej nie ma dużego znaczenia.

Mölkky powstała zaledwie kilkanaście lat temu w oparciu o tradycyjną grę fińską. W krótkim czasie stała się ona światowym fenomenem. W wielu państwach rozgrywane są krajowe mistrzostwa, a w Finlandii corocznie także mistrzostwa świata.

Zawartość zestawu

  • 12 kręgli (drewniane paliki z numerami od 1 do 12) – kręgle o charakterystycznym kształcie, wykonane są w 100% z naturalnego drewna brzozowego. Charakteryzują się dużą stabilnością, umożliwiając tym samym grę w nierównym terenie, a jednocześnie są (w trakcie gry) łatwe do przewrócenia
  • Zbijak – lekki i poręczny palik, którym rzuca się w kręgle.
  • Skrzynka na kręgle – solidna, poręczna, wykonana z tego samego brzozowego drewna, idealnie nadaje się do przechowywania gry. Mocne, wykonane z grubych sznurów, uchwyty czynią ją łatwą i wygodną także do przenoszenia.
  • Instrukcja – napisana zrozumiałym językiem i uzupełniona rysunkami, sprawia że już po chwili można rozpocząć grę, a na nieporozumienia i niejasności po prostu nie ma miejsca.
  • Notes z tabelami do zapisywania wyników – nie ma potrzeby zapamiętywania uzyskanych wyników. Poręczny notes wystarczy na długi czas, a graczom pozostaje pamiętać jedynie o tym, że celem jest uzyskanie dokładnie (!) 50 punktów.
  • Wymiary (cm) – 33 (dł.) x 22 (szer.) x 19 (wys.). Ponieważ gra w 100% wykonana jest z naturalnego drewna, jej dokładne wymiary mogą nieco odbiegać od tych podanych.
  • Waga –– 4.390 kg.

molkky_image_1